Orta Asya Seyir Defteri (Yaz 2023) 3. Bölüm Özbekistan; Hive. (Fotoğraf Gezi Kültürü)

blog-item

05 Temmuz 2023 – Çarşamba

Sabah 7:30 ‘da kahvaltıda buluşuyor ve 8:30 ’da gelen minibüs ile Hive ’ye doğru yola çıkıyoruz. Yol yine işkence, bir ülkede böyle yol nasıl yapılır anlamıyorum. Dümdüz asfalt görünen yolda öyle kasisler çıkıyor ki özellikle arkada oturanların kafası sürekli minibüsün tavanına çarpıyor. Çukurlar, toprak bölgeler cabası. Neyse, öyle böyle gidiyoruz alıştık artık. Bu arada arkadaşlar biliyorlarmış yolda rast gelince gösterdiler. Sessizlik kulesi; Zerdüştlerin ölülerini akbabaların yemesi için bıraktıkları bir tümülüs’ün üzerindeki yapı. Uzaktan görüyoruz. Bilmiyordum, dönünce araştıracağım.

Sessizlik Kalesi
Sessizlik Kulesi

Uzun bir yolculuktan sonra (belki de bize öyle geldi) varıyoruz Hive ’ye. Otelimiz “Içhan kala” surla çevrili iç şehirde. Girişi bulmakta zorlanıyor şoför. Ama bulup otelin çok yakınına kadar getiriyor. Otelimiz Muhammet Rahim Han Medresesi’nde, çok büyük bir avlu ve avluya bakan odalardan oluşan “Hotel Feruzkhan”. Otel iyi, odalar da güzel ve geniş, hoşumuza gidiyor, yerleşiyoruz.

Hive’deki otelimizin avlusu

Hive güzel gerçekten. Sıcak mıcak demeden dolaşıyoruz. Gezip, fotoğraf çekerek akşamı ediyoruz. Yine kalenin içerisinde bir restoranda Özbek pilavı ve Özbek mantısı yiyerek açılışı yapıyoruz.

Hava kararınca düşen güneş ışıkları ile başka güzel oluyor etraf.

Tekrar çekilen fotoğraflardan sonra otelin geniş avlusunda içilen votka ile geceyi epey uzatıyor ve sonunda tamamlıyoruz günü. Yarın da buradayız.

Bugün 7375 adım atmışız.

06 Temmuz 2023 – Perşembe

Akşamdan kalma olmanın etkisi ile uyanmakta zorlanıyorum bu sabah. 9:30 gibi kalkıp katılıyorum arkadaşlara kahvaltıda. Üç beş bir şey yiyip tekrar odaya dönüyorum. Hava sıcaklığı bugün abartmış durumda. Öğle güneşini atlatmak için odalara çekiliyor herkes. Öğleden sonra da hemen otelin yanındaki kafede çay içip güneşi biraz daha öldürmek için zaman kazanıyoruz. Hava yürümeye az da olsa izin verince, kaledeki tüm müzelere iki gün girme izni veren bilet ile dolaşmaya başlıyorum. Ayçin dışında diğer ekip üyeleri ilgi göstermiyor müze işine. Bunlar genelde etnografik müzeler. Video, fotoğraf, harita gibi görsellerin, objelerin desteklediği birbirine benzeyen türden yerler. Görevlilerden birinden ekstra küçük bilgiler ediniyorum, iyi de oluyor.

Akşam olmak üzere, doğal olarak acıkıyoruz. Terrasas restoranda yer ayırtmıştık, gidip yemeğimizi yiyoruz. Yarın çok erken trenimiz var. Bu nedenle çok geçe kalmadan yatmaya gidiyoruz.

Bugün 8000 adım atmışız.

Leave a comment

Site araması

Bu Blog hakkında

Eğer sıkılmazsanız bu Bolg’da Karavan ve karavansız uzaklara yaptığımız fotoğraf ağırlıklı gezi yazılarımı izleyip, okuyacaksınız..