Güney Amerika Seyir Defteri (Yaz 2017) 13. Bölüm Bolivya, Sucre (Fotoğraf Gezi Kültürü)

blog-item

Güney Amerika Seyir Defteri (Yaz 2017) 

Bölüm 13, Bolivya, Sucre.

Sucre, 14 Temmuz 2017 – Cuma

Sucre, Bolivya’nın idari başkenti. Ritüel yine aynı. Meydanları ve sokakları gezmek üzere erken kalktık. Halk pazarını dolaştık. Bolivya’dan son alışverişlerimizi yapıyoruz. Bol fotoğraf çekiyoruz tabi.

Bu arada denemek için aldığımız, genelde erkeklerin çiğnediği ama bizim hiç hoşumuza gitmeyen, beğenmediğimiz Coco yapraklarını sokakta birine veriyoruz. Bu yaprağı zamanında sömürgeciler Potosi ’deki madenlerde yerlilere veriyorlarmış. Beyni uyuşturuyor ama çalışmak için uyanık tutuyormuş. Hala bol miktarda tüketiliyor. Hatta buraya gelirken şoför bir paket aldı yanına, Sucre ’ye geldiğinde yarılamıştı. Muhtemelen uyanık kalmak için çiğnemiş bütün gece.

Sucre’de kaldığımız otel kartviziti

Öğleden sonra iki gibi, taksi çağırarak Sucre ve Bolivya’ya veda etmek üzere ayrılıyoruz otelden. Uçağımız saat 17’de. Havaalanına geliyoruz. Bir başkent için küçük bir havaalanı. Aktarma için Cochabamba ‘ya gidip, orada 40 dakikalık bir beklemeden sonra Santa Cruz ’a uçacağız. Santa Cruz uçağının bir saat rötarı var ama bizim için problem değil. Buralarda her şey yolunda gidiyor derken sürprizler Cochabamba ‘da Check-In sırasında başlıyor. Bizim uçuşumuzun 01:30 ‘da değil ertesi gün 14:30 ‘da olduğunu söylüyorlar fakat elimizdeki biletler öyle söylemiyor. Ocak ayı başlarında aldığımız biletlerimizi gösteriyoruz. Ocak ayı sonunda uçuş tarihlerinin değiştirildiğini ifade ediyorlar ama bize haber verme gereği duymamışlar. Doğal olarak biraz çıngar çıkartıyoruz. Biletlerimizle içeri gidiyorlar ve yarım saat sonra başka bir uçağa alacakları haberi ile dönüyorlar. Seviniyoruz, ne yapardık ertesi gün ikiye kadar? Gümrükte ikinci sürpriz. Çantalarımız ve bizi didik didik arıyorlar. Neyse o da geçiyor, artık içerideyiz. Uçak bir saat rötar ile kalkıyor. Elveda Bolivya, merhaba Arjantin.

Bugün 9800 Adım atmışız.

Bolivya Paraları:

Leave a comment

Site araması

Bu Blog hakkında

Eğer sıkılmazsanız bu Bolg’da Karavan ve karavansız uzaklara yaptığımız fotoğraf ağırlıklı gezi yazılarımı izleyip, okuyacaksınız..