Güney Amerika Seyir Defteri (Yaz 2017) 9. Bölüm Peru, Puno, Titicaca Gölü (Fotoğraf Gezi Kültürü)

blog-item

Güney Amerika Seyir Defteri (Yaz 2017) 

Bölüm 09, Peru, Puno, Titicaca Gölü.

Pazar, 9 Temmuz 2017  (Devam)

Puno ‘ya gittiğimiz otobüs bileti

Puno’da direkt otele gidip yerleşiyoruz. Biraz dinlendikten sonra hedefimiz Titicaca gölü. Otel bize tekneyi ayarlıyor. Çok yakın olmasına rağmen taksi ile gidip gelmek dâhil tekne 20 Sol/kişi, gayet uygun. Saat 12’deki tekneye binmek üzere anlaşıyoruz. 11:30’da taksi bizi almaya geliyor. Kısa bir süre sonra tekneye biniyoruz.

Göldeki tur tekneleri

Uros adalarına yol 20 dakika sürüyor. Bu adalar tamamen sazdan, Totori sazlarından yapılmışlar. Zamanında buranın yerlileri İnkalardan kaçmak için bu adaları yapıp kullanmışlar. Sonradan hoşlarına gidince yerleşik hayata geçiyorlar. Zamanla o yerlilerin yerini Aymara yerlileri alıyor, adaların ve yaşayanların sayısı artıyor. Biz adalardan iki tanesini ziyaret ediyoruz. Tabi olay doğal olarak turizme dönmüş. Ama görsellik çok güzel. Burada bol fotoğraf çekiyoruz.

Defterime anı olarak yapıştırdığım Totora sazları

Uros adalarından bir görüntü

Sazdan yapılmış orijinal yerli kayıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

Gezimiz yaklaşık üç saat sürüyor. Titicaca gölü bu yükseklikte bulunan dünyanın en büyük gölü. Yükseklik yaklaşık 3800 metre. Gölün hem Peru hem de Bolivya’da sınırı var. Epey büyük gemiler çalışıyor.

Döndükten sonra otelde biraz dinleniyoruz. Daha sonra yemeğe çıkmak için sözleşiyoruz. Ama Hamitler yorgun olduklarını söyleyip otelde kalmaya karar veriyorlar. Biz de otelin yakınında bir restorana gidip, 6 Sole Kızarmış tavuk, patates kızartması, tavuk suyuna çorba, mısır şurubu ve dondurma yiyoruz. Gerçekten çok ucuz. Biraz da sokaklarda ve Titicaca gölünün kıyısında yürüyüş yapıyoruz. Sonra da otele gidip yatıyoruz.

Küçük bir kasaba olan Puno ‘dan görüntüler

 

Yarın artık Peru’da son günümüz. Sabah minibüs ile sınıra gideceğiz.

Bugün çok yürümedik, 5400 adım atmışız.

 

Peru İle İlgili:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my search for something relating to this.

Leave a comment

Site araması

Bu Blog hakkında

Eğer sıkılmazsanız bu Bolg’da Karavan ve karavansız uzaklara yaptığımız fotoğraf ağırlıklı gezi yazılarımı izleyip, okuyacaksınız..